8 Ekim 2011 Cumartesi

1. Ödüllü Soru Detaylı Cevap

Hakemler maç yönetimleri sırasında "diyagonal koşu sistemi" adı verilen bir koşu sistemini kullanılar. Bu sistem tarih içerisinde çeşitli varyasyonlara uğramışsa da çok büyük bir değişim görmemiştir.


6 hakemin kullanıldığı maçlarda ise hakemin, yardımcı hakemin karşısında kale çizgisine kadar inmemesi istenmeye başladı. Bu tarz bir çok hakemi zorladı çünkü 6 hakem uygulaması sadece bazı turnuvalarda uygulanıyor. Bu uygulama  yerel liglerde uygulanmıyor.

Örneğin Howard Webb, Şampiyonlar Ligi maçları sırasında kale çizgisine kadar inmeden bir koşu sistemi geliştirirken, İngiltere Premier Lig'de yönettiği maçlarda geleneksel koşu sistemini uygulamak zorunda kalıyordu.

Bunu o kadar basit görmeyin... Koşu sistemleri ve bu sisteme alışıklık bir hakemin başarısında büyük pay sahibidir. Bu sistemi iyi uygulayan hakemler pozisyon yakalamada, yer almada çok daha iyi bir performans gösterirler. UEFA'da üst düzey maç yöneten hakemlerinin, yerel liglerde yönettikleri maçlarda bu sıkıntıları yaşadığını gözlemleyen UEFA, ilave yardımcı hakemin yerini değiştirerek, yardımcı hakem tarafına aldı. Bu şekilde hakem geleneksel koşu sistemini kullanacak, böylece yerel liglerde kullanılan koşu sistemi aynen bu maçlarda da kullanılabilecek.

Tabi yardımcı hakem tarafına alınan ilave yardımcı hakemin bana göre verimliliği ciddi anlamda düşecek. Yani diğer tarafta bana göre çok daha etkili bir yardım sağlayabilirlerdi hakeme. UEFA'da  tüm bu etkenler ışığında denemelerini yapmaya devam edecek. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder